ZiskejZdravi.cz

Bez pohybu to nejde - je to nutnost

Ráno vysvitne sluníčko, nebo zazvoní budík, a naším prvním pohybem je krásné a důkladné protažení těla ještě na lůžku. Je to velmi důležité, protože naše svaly byly celou noc bez pohybu. Krásné potvrzení najdeme i v živočišné říši. Stačí sledovat například kočky, které dokáží vytrvale setrvat v klidném stavu, ale přitom se často a důkladně protahují. Tedy když se sval dlouho nepohybuje, tak tuhne a omezuje se jeho hybnost. Což jistě znáte pokud jste již někdy v životě měli sádru na noze či ruce. Po sundání sádry dalo chvilku práce končetinu zase správně rozpohybovat a zprovoznit. Proč je tedy pohyb pro nás tak důležitý?

Uvnitř našeho těla probíhá neustále rychlý a intenzivní pohyb. My si to ani neuvědomujeme, ale naše srdce pumpuje s velkou intenzitou a bez přestání krev do celého těla. Velkou rychlostí pak krev putuje tepnami a navrací se žilami zase opět k srdci. I naše zažívací ústrojí je stále v pohybu, žaludek se smršťuje a posunuje potravu. Plíce také nemají úlevu, bez přestání pracují jako parní lokomotiva. Lymfatický systém stále koluje a vylučuje škodlivé látky a nemluvě o ledvinách, játrech, mozku, které kdyby zastavili jen na chviličku svou činnost a trochu si odpočinuly, hned bychom to neblaze pocítili. Tak to je tedy pohyb uvnitř našeho těla. V lidském těle tento pohyb zajišťuje velké množství vůlí neovladatelných svalů, tvořených hladkou svalovinou.

A co pohyb vnějších částí lidského těla? Lidské tělo je uzpůsobeno k pohybu. Je to úžasná a dokonalá souhra 600 svalů, které jsou zodpovědné za aktivní pohyb těla nebo jeho částí. Tvoří 30-50% hmotnosti lidského těla. Tato kosterní příčně pruhovaná svalovina umožňuje vůlí ovladatelný pohyb. Přestože tento svalový aparát potřebuje k své dobré funkčnosti vykonávat svou práci, člověk svou vůlí mu v tom zabraňuje a naše svaly tak stále více zakrňují a degenerují. V našem těle vzniká disharmonie, protože uvnitř je stálé napětí a pohyb, a z vnějšku nepřichází díky pohodlnému a sedavému způsobu života žádná, nebo jen malá podpora. Dokonce i rostliny pokud mají dobře růst a prospívat potřebují pohyb větru, jak důležitý je tedy potom pohyb pro naše tělo. Byli jsme prostě k pohybu stvořeni. Je to k našemu dobrému zdraví nutnost, ne jen potřeba.

V dřívějších dobách byl pohyb více součástí běžného života, protože lidé museli fyzicky pracovat pro svou obživu na zahrádkách a polích. Bylo potřeba postarat se o teplo na zimu, tedy natahat a naštípat dříví, v zimě je nosit ke kamnům. Bylo potřeba odklízet sníh, postarat se o hladová zvířata. Jen při sklízení úrody ze stromů jak se člověk zadýchá. Lidé měli přirozený pohyb a nemuseli nad tím ani tolik přemýšlet. V dnešní době, kdy je většina lidí soustředěna do měst, vymizela i přirozená práce. A proto je potřeba nad tím více přemýšlet a cíleně pohyb zařazovat do svého pracovního dne.

Ráno je nejlepší začít důkladným protažením těla. Dobré protažení svalů vykoná důležitou práci pro to, aby jste během dne nepocítili bolestivá záda, ztuhlou šíji a s tím spojené bolesti hlavy a mnoho dalších obtíží. Stejně tak večer před spaním je dobré opět protáhnout všechny důležité partie. Zvláště při sedavém zaměstnání u počítače je to šíje a trapézové svaly v horní části zad. Krom toho, je potřeba aby se naše tělo rozproudilo, prokrvilo a správně zadýchalo. Dříve k tomu posloužila sekera a tanec s koštětem či hráběmi na zahradě, dnes využíváme tělocvik, masáže a hlavně procházky.

Ráno když vstanete je dobré své tělo protřít kartáčem, či sisálovou rukavicí a pak pěkně vytřít vlhkou studenou žínkou nebo osprchovat. Vaše tělo se prokrví a dostane krásnou zdravou barvu. Naučte se několik cviků, které budete provádět každý den. Chce to opravdu pravidelnost, protože jen tak docílíte dobrého výsledku. Zkuste využívat k pohybu přirozené momenty, jako je například chůze po schodech. Bydlíte ve vyšším patře? Nevadí, každý den můžete do výtahu nastupovat o patro výše. Později o dvě patra a později zvládnete třeba i několik pater pěšky. Pokud máte pejska, využívejte ho k delším procházkám, ale zkuste pokud vám to zdraví dovolí chodit v rychlejším tempu. Jen tak se tělo správně prokrví a podpoří krevní oběh. I rychlá chůze vám může snížit riziko srdečního infarktu až o 30%. Při pohybu se ve vašem těle začnou vyplavovat endorfiny, takzvané hormony štěstí vyvolávající pocity blaženosti a ty působí i blahodárně na celou řadu tělesných pochodů, například tlumí bolest, nebo ovlivňuje výdej některých hormonů.

Takže dejte si dnes správný závazek a začněte se více hýbat. Jen tak bude váš vnitřní pohyb ve vašem těle povzbuzován tím svalovým pohybem vnějším, a vaše tělo bude prospívat ke zdraví, větší výkonnosti a kráse. I vaše tělo bylo Stvořitelem k pohybu naprogramováno a pokud dodržíte návod na správné užívání své tělesné schránky, budete se těšit dobrému zdraví. Bůh tvoří vše moudře a dokonale, to jen lidská neposlušnost jeho zákonů způsobuje bolest, nemoci a smrt. Ale nemusí to tak být, můžeme se sami rozhodnout....

 



Průkopnice zdravotní reformy Ellen Whiteová napsala: "Zákonem našeho bytí je činnost. Každý orgán těla má přesně stanovenou práci a vyvíjí se a sílí podle toho, jak ji vykonává. Normální činnost všech orgánů poskytuje sílu a život, zneužití však vede k úpadku a smrti. Ovažte si paži třeba jen na několik týdnů. Když z ní sejmete obvaz, uvidíte, že bude slabší než ta, kterou jste v té době normálně používali. Nečinnost má týž účinek na celý svalový systém. Nečinnost vede často k nemoci. Cvičení osvěžuje a upravuje krevní oběh, kdežto v klidu krev řádně neobíhá a nedochází ani k její dostatečné výměně, tak nezbytné pro život a zdraví. Také kůže přestává plnit svou funkci. Nečistoty těla nejsou vypuzovány tak, jak by tomu bylo, kdyby se krevní oběh vydatným cvičením urychlil, kdyby se kůže udržovala ve zdravém stavu a kdyby plíce byly zásobovány hojností čistého čerstvého vzduchu. Takový stav organizmu dvojnásobně zatěžuje vylučovací orgány a vede k nemoci."(Cesta ke zdraví - MH 238)

Text: ZiskejZdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život