

Nejen že je kůže naším největším orgánem, ale také je to první obranná linie našeho těla. Očividně stojí za to, se o ni starat, a klíčové jsou dva cíle - podpora zářivé pleti a prevence rakoviny. Pojďme začít s dvěma primárními rizikovými faktory, kouřením a nemoudrým vystavováním slunci.
Role výživy
To, co jíte, významně ovlivňuje zdraví vaší kůže. Tři klíčové rostlinné nutrienty jsou vitamín E, flavonoidy a karotenoidy. Vitamín E je antioxidant, hlavně pro tuky obsažené v buněčných membránách nebo našich kožních buňkách. Studie ukazují, že úroveň vitamínu E v kůži se s vystavením UV snižuje. Zelená zelenina, dýně a slunečnicová semínka, celozrnné a obohacené cereálie, rajčata, avokáda a ořechy - především mandle - jsou na vitamín E bohaté.
Zatímco má slunečnicový a sezamový olej skvělou schopnost blokovat slunce, v tropech je nejběžnějším „kožním produktem" kokosový olej. Není to opalovací krém, ale očividně snižuje poškození volnými radikály způsobené sluncem, zatímco dovoluje UV, aby v kůži vyrobilo vitamín D.
Flavonoidy jsou také antioxidanty a byly spojeny se sníženými hodnotami melanomů a poškození kůže. Citrus, dekafeinovaný zelený čaj, bobulové ovoce a mandle jsou na flavonoidy bohaté. (zelený čaj bez kofeinu obsahuje stejné množství flavonoidů, jako ten s kofeinem, ale bez škodlivých účinků kofeinu.)
A teď k třem zvláště důležitým karotenoidům - beta karotenu, lykopenu a luteinu. Beta karoten, prekurzor vitamínu A zpomaluje hromadění volných radikálů a oxidaci tuku. Mrkve, sladké brambory, oranžové nebo žluté ovoce a listová zelenina jsou skvělé zdroje beta karotenu. Lykopen je nejúčinnější karotenoid ve zvládání nestabilního kyslíku. Rajčata jsou na lykopen obzvláště bohatá. Ale další červené ovoce a zelenina také obsahují vysoké množství. Studie podporují nejen jeho roli v minimalizování poškození sluncem, ale také ukazují sníženou hrubost kůže.
Lutein je dobře známý pro svou roli ve zdraví očí, ale je důležitý i při péči o pleť. Je to potenciální antioxidant a dokonce absorbuje modré světlo. Studie podporují jeho roli v UV protekcí, snížení oxidativního poškození a sníženou vráskovitost kůže. Listová zelenina, brokolice a hrášek jsou bohatými zdroji. Přestože jsou zdroje ve výživě efektivnější, než krémy, je zde zvýšený benefit při používání obojího.
Zmínime ještě jednoho příbuzného rodině karotenoidů, který za zmínku stojí více, a to je kysleina retinová. Spolu s ochranou před slunce a vyhýbáním se tabáku, tato přirozeně se vyskytující součást vitamínu A je nejvíce zdokumentovaná, jako podporující dlouhověkost kůže. Živě barevné ovoce a zelenina, jako jsou mrkve, cantaloupe, tmavě zelená listová zelenina, dýně, mango, meruňky a papája jsou bohatými zdroji. Bylo prokázáno, že kyselina retinová nejen redukuje jemné linky a kožní hrubost, ale také pomáhá v prevenci aktinické keratózy, což je prekurzor rakoviny kůže skvamózních buněk. Mnoho produktů na kůži dostupných v obchodech obsahuje tuto složku v malých koncentracích. Vyšší koncentrace jsou dostupné na předpis, kvůli jejich potenciálně škodlivým účinkům ve formě doplňků. Akutní používání je zřejmě bezpečné, ale nedoporučuje se v průběhu těhotenství kvůli jejich mutagenním vlastnostem.
Hezky ji pěstujte
Řádná hygiena kůže je důležitá, protože minimalizuje zánět a optimalizuje přirozené funkce kůže. Zánět může vést k svědění, vyrážce nebo dokonce i k rozpadu pokožky. Příliš málo nebo příliš mnoho mytí neuvážené používání kožních produktů nebo agresivních mýdel může způsobit podráždění, poškození a suchost. Zatímco sprchování nebo koupání jednou denně se doporučuje, mnoho lidí má citlivou kůži, která reaguje na vonné přísady v mýdle dokonce i při použití jen jednou denně. Některé značkové duální přípravky na mytí a zároveň zvlhčení kůže obsahují ceramidy, což jsou přirozeně se vyskytující tuky, které nežádoucím způsobem pokrývají kůži. Jemná, lehká, rostlinná neutrální mýdla bez vonných přísad jsou často nejméně dráždivá.
Zvlhčování kůže okamžitě po sprchování je nejefektivnější. Póry kůže jsou otevřené a také přirozený mastný film na povrchu pokožky je právě smytý. Jak lidé stárnou, kůže má tendenci produkovat méně mazu, což ji zanechává náchylnější na vysušení, což je faktor způsobující podráždění a svědění. Od mnoha kožních problémů si můžeme velmi dobře pomoci snadno tím, že si udržíme správně vlhkou kůži. Krémy jsou silnější než mléka, protože mají větší poměr olej/voda. Pokud vám mastnost krému vadí, zkuste ho nanést před odchodem do postele. (Buďte opatrní, abyste neuklouzli, když si mastný krém rozetřete na chodidla.
Aplikování rostlinného glycerinu hned po teplé sprše může pomoci promazat pokožku, ale měl by být používaný s opatrností v průběhu horkých a dusných dní. Místně nanesený potravinářský glycerin zůstává na kůži déle než ten živočišný.
Shrnutí
Pokud kouříte, PŘESTAŇTE! Pokud potřebujete, sežeňte pomoc. Pokud nekouříte, nezačínejte. Mějte dostatek sluníčka, ale ne příliš - mraky vás nemusí od poškození sluncem ochránit. Používejte sluneční blokátory nebo opalovací krémy, pokud je třeba a pokud produkt zvlhčuje kůži, udělá vám dvojí službu.
Neexistuje žádná náhrada správné hygieny a hydratace, ale vyhněte se příliš častému mytí. Používejte jemná, přírodní neparfemovaná mýdla k umytí a rostlinný glycerin po umytí. Jezte stravu prospěšnou pro kůži a dovolte Bohu, aby vám pomohl s tím, co vám způsobuje vrásky. Budete se cítit lépe, ale i vypadat lépe!
Dr. Nancy Anderson je ředitelkou místního dermatologického programu na Universitním zdravotním centru v Loma Lindě. Dokončila své dermatologické vzdělání ve Zdravotnickém centru Henryho Forda v Michiganu, odkud původně pochází.
Dr. Ashley Hamstra je místní dermatoložkou v Loma Lindě. Pochází z Charlestonu v Jižní Karolíně.
Rychlá fakta
až 80% problémů se stárnutím kůže je zřejmě způsobeno vystavení slunci, ALE kouření způsobuje mnohem předčasnější obličejové vrásky, než sluneční záření!
Pihy a sluneční skvrny mohou signalizovat poškození kůže, jako výsledek nadměrného vystavení slunci, ALE kouření zpomaluje hojení ran z úrazů nebo chirurgických ran.
„Zdravé opálení" je mýtus - navzdory jeho vizuální přitažlivosti, opálení je znakem poškození kůže!
Opálení je snaha kůže předejít tomu, aby UV nadále poškozovalo citlivé kožní buňky, ALE kouření zvyšuje náchylnost k různým autoimunitním kožním poruchám, jako je odhalený lupus a svrab.
Pravidelné spálení zvyšuje riziko rakoviny kůže kvůli poškození DNA kožních buněk, ALE kouření je spojené s virovými genitálními bradavicemi a spojenými rakovinami: rakovina vulvy, rakovina děložního čípku, vulvální intraepilefická rakovina a penicilní intraepilefická rakovina.
Rozumné vystavování slunci způsobuje zdravou zářivost pokožky a dovoluje v kůži produkci vitamínů D, esenciálního vitamínu, ALE neexistuje ŽÁDNÝ zdravotní benefit kouření.
MÝTUS: „Přirozeně tmavší kůže efektivně eliminuje riziko rakoviny kůže." Pravda je taková, že přestože je riziko nižší, než u bledších osob, riziko je stále významné a melanomy u tmavších jedinců mají tendenci být agresivnější a jsou často na „ukrytých" oblastech, jako jsou chodidla.
Adekvátní oblékání, klobouky a sluneční brýle poskytují jednoduchou a efektivní ochranu kůže před sluncem a můžete je používat znovu a znovu. Nejrenomovanější atletické outdoorové oděvy často značí SPF (ochranný faktor). Příklady SPF oblečení: nylonové punčochy - SPF 2-3, klobouky - SPF 3-7, lehké letní oblečení - SPF 6-8, atletické venkovní oblečení - SPF až 30.