ZiskejZdravi.cz

Zdravé dýchání není samozřejmost

Co potřebujeme k životu více než potravu a dokonce více než vodu? Bez jídla vydržíme 40 dní, bez vody 7-10 dní, ale bez vzduchu vydržíme jen několik málo minut. Ano, přestože nad tím většinou moc nepřemýšlíme k našemu životu nutně potřebujeme dostatek čerstvého vzduchu bohatého na kyslík a záporné ionty. Naše jídlo si pečlivě vychutnáváme, buď se řídíme našimi choutky či moudrostí a vůlí. Nad pitím se také dokážeme zamyslet, co bychom si dali, ale to co je pro nás nejdůležitější opomíjíme a bereme naprosto automaticky. Naše dýchání nás příliš nezajímá!

 

Lidský organismus je na kyslíku naprosto závislý, každá z 100 trilionů buněk hu musí dostat v dostatečném množství, jinak buňka zanikne. Lidské tělo potřebuje kyslíku asi 250 ml za minut v tělesnému klidu, což je asi 350 litru za den, a až desetkrát více při intenzivní činnosti velkých svalových skupin. Tělo přitom nemůže vytvářet žádné zásoby kyslíku pro případ nouze. Kyslík je důležitý pro výrobu energie v buňce a jejímu vnitřnímu fungování. Pokud se přívod kyslíku k buňkám přeruší je to příčinou jejich smrti.

Molekuly vzduchu mohou být nabity záporně nebo kladně, přičemž ty kladné, pozitivní působí na lidský organismus negativně. Negativní ionty se vyskytují převážně ve znečištěném vzduchu například v uzavřených nevětraných místnostech, kolem velkých silnic, letišť, ale což je zajímavé vytváří je i oblečení ze syntetických materiálů. Tyto kladné molekuly vzduchu vyvolávají při vyšší koncentraci v našem těle únavu, nechuť k práci, rozrušení, nevolnost, bolesti hlavy, úzkost, stres a nesoustředěnost.

Záporné ionty jsou naopak prospěšné a vytváří je přirozené přírodní prostředí. Ne nadarmo se nám nejlépe dýchá v lese, po dešti, po bouřce, u moře ale i všude kde je zeleň. Tedy i každá květina v bytě přispěje k lepšímu ovzduší v domácnosti. Je to proto, že v těchto místech je záporných iontů ve vzduchu nejvíce. Takto nabitý vzduch nám vytvoří dobrou náladu, optimismus, životní energii, podpoří tělesnou i psychickou výkonnost a dokonce ničí bakterie. Negativní ionty neutralizují volné radikály, zlepšují imunitní systém a podpoří metabolismus vašich buněk. Kromě toho, že podporují hluboký spánek a zdravé trávení čistí také krev a udržují rovnováhu autonomního nervového systému. No řekněte, nestojí zato popřemýšlet o tom, kde se zdravě nadýchnout?

„Poměr negativních a pozitivních iontů je velmi důležitý, protože negativní ionty jsou schopny neutralizovat škodlivé účinky kladných iontů. Na začátku 20. století byl poměr v atmosféře 1,2 záporných iontů na každý kladný iont. Nicméně, v uplynulých letech se poměr obrátil. Nyní je to 1,2 kladných iontů na každý negativní iont. Životní prostředí je ohrožené znečistěným ovzduším a vody, elektromagnetickým smogem a dalšími faktory." wmmwgazin.cz

 



Zvážíme-li jak negativně působí tyto kladné ionty na psychiku lidí, není divu že lidstvo, obecně vystavováno dalším chemickým látkám v potravě i vodě, je vystaveno nadměrnému stresu a stále větší počet lidí propadá depresím.

Zkuste tedy ovlivnit alespoň to, co ve svém životě můžete, a udělejte něco pro své zdravější dýchání. Vaše tělo vám bude vděčné, nálada se zlepší, zdraví se posílí a v neposlední řadě vaše duchovní vnímání se prohloubí. Ne nadarmo stvořil Bůh tak úžasnou symbiózu rostlinného a živočišného světa. Ne náhodou právě rostliny vytvářejí kyslík a záporné ionty, které potřebují k zdravému životu živočichové. A ne náhodou živočichové produkují kysličník uhličitý, který zase ke svému životu potřebují rostliny. Bůh je dokonalý, a kdyby země nebyla narušená hříchem vše by i lépe a dokonale fungovalo.

  • Vyhledávejte tedy procházky v přírodě a pokud je to možné co nejčastěji choďte do lesa.
  • Každý den začněte s protažením a alespoň krátkým dechovým cvičením.
  • Často větrejte své domovy a pouštějte dovnitř čerstvý vzduch a slunce. Je-li smog, větrejte po setmění a v noci kdy je smogu méně.
  • Je dobré se každý den „zadýchat" při nějaké aktivitě, buď sportovní, či rychlé chůzi, nebo vyjít do schodů 2 či 3 patra. Nebojte se třeba dobíhat autobus či chodit do kopce, zkrátka vše co vám trochu rozproudí krev a zrychlí dýchání.
  • V bytě začněte pěstovat více zelených rostlin, které vám trochu zpříjemní klima.
  • Každý rok se dle svých možností pokuste o dovolené změnit klima a využít čistý vzduch hor, moře či jiných míst naší krásné planety.
  • Obklopujte se přírodními materiály, které nevytvářejí špatné kladné ionty ve vzduchu.
  • Pokud možno přestěhujte se z hustě zalidněných a průmyslových měst do více přírodních oblastí.

Abychom měli dobrou krev, musíme dobře dýchat. Dokonalé, hluboké vdechování čistého vzduchu, které plní plíce kyslíkem, čistí krev. Dává krvi krásnou barvu a posílá ji jako životodárný proud do všech částí těla. Dokonalé dýchání uklidňuje nervy, povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Je rovněž podmínkou zdravého, osvěžujícího spánku." Ellen Whiteová - Cesta ke zdraví - kapitola všeobecná hygiena.

Text: ZiskejZdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život