ZiskejZdravi.cz

Nebezpečné diety aneb jak zhubnout

Reklamní slogany, které nám nabízejí rychlé a hlavně snadné zhubnutí nás masírují na každém rohu. Nejrůznější přípravky nám slibují zázraky, a hlavně aby to bylo rychlé a ne příliš namáhavé. Svou nadměrnou váhu jste pomalu získávali dlouhou dobu, ale shodit by jste chtěli přeci rychle. Cílem těchto diet je jediné - zhubnout, a nezáleží při tom na vašem celkovém zdraví. Zklamáním pro vás ale bude, když jednak nezhubnete tak jak jste si představovali, nebo po tom, co nějaká kila opravdu shodíte, zapůsobí takzvaný jo-jo efekt a kila zase rychle naberete nahoru. Pokud tedy nezměníte svůj životní styl, díky kterému jste kila nabrali nahoru, pokud nezměníte svůj jídelníček, je téměř nemožné si novou váhu udržet.

Když začnete s nějakou dietou máte pocit, že hubnete především tuk. Nemusí to tak ale být. Často hubnete především vodu a svalovou tkáň. Lidský organismus je tvořen ze 70% z vody a proto jejím úbytkem ztratíte i na hmotnosti klidně několik kilogramů. Na tom je založen i princip například Atkinsonovy diety. Při této dietě se tvrdí, že když vyloučíme sacharidy, z nichž naše tělo čerpá energii, bude ji muset získat z uložených tuků. Je tedy možné konzumovat maso i mléčné výrobky v téměř neomezeném množství, avšak měli bychom se zdržet ovoce, většiny zeleniny, sladkostí nebo třeba brambor a rýže. Skutečného úbytku na váze je ale docíleno tím, že přebytek bílkovin nutí játra vylučovat do krve hodně dusíkatých látek, které zvyšují vylučování vody ledvinami. Díky vysokému příjmu bílkovin lze tedy rychle zhubnout, ovšem pro tělo za dost nezdravých a nebezpečných podmínek.

Některé další rychlé redukční diety doporučují, aby jste snížili svůj příjem kalorií na velmi nízkou hodnotu. Pokud tedy budete držet takovouto dietu, váš organismus bude reagovat tak, jakoby reagoval v případě akutního hladovění. Začne využívat vlastní svalovou hmotu jako zdroj bílkovin. To znamená že ztráta na váze nebude pouze úbytkem tuku, ale i svalové hmoty.

Chcete-li zdravě zhubnout, musíte jíst tak aby jste měli stále dostatek energie. Pro průměrného člověka to znamená 50g bílkovin - 840 kJ denně a dalších 2500-3300 kJ ve formě sacharidů. Pokud to myslíte vážně nejen se svou vizáží, ale i se svým zdravím, nejlepší je přeorientovat se na zdravý životní styl a váhový úbytek přijde brzy také. Pokud zařadíte do svého jídelníčku dostatečné množství vlákniny ve formě ovoce, sušeného ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, nebudete mít takový pocit hladu a povzbudí se vaše střevní peristaltika. Zařaďte také dostatečné množství luštěnin jako zdroj přírodních bílkovin i vlákniny a vynechte přemíru živočišných produktů, které vlákninu neobsahují. Vynecháte-li obvyklé pochutiny jako sladké pamlsky, slané brambůrky, buchty a koláče, kávu se smetanou a cukrem, slazené pití, alkohol, který je také vysoce energetický a mnoho dalších zbytečností, nemůže se vám stát, že by jste nadváhu nezačali ztrácet. Pokud budete ještě k tomu méně solit, nebude se ve vašem těle zadržovat přebytečná tekutina a opět váha o něco klesne. A konečně pokud zařadíte i dostatek pohybu na každý den, váš život se krásně změní k lepšímu. Vaše tělo nejen že změní proporce, ale i vaše nálada bude veselejší a pozitivnější. Pokud chcete vzít svůj život opravdu od základu lepším směrem, existuje osm jednoduchých bodů zdravotní reformy NEW START a pokud je přijmete do svého života, stanete se jiným člověkem.

Doporučení pro úbytek váhy

- je potřeba přestat se přejídat a jíst do polosyta

- zvýšit příjem vlákniny (zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny) která dává pocit sytosti

- omezit nadměrný příjem bílkovin ve formě živočišných produktů

- omezit tučné pokrmy (především živočišné tuky)

- vynechat jednoduché cukry (cukr, sušenky, sladké pečivo, šťávy atd.), a nahradit je složenými cukry (obiloviny, luštěniny)

- z pitného režimu vynechat slazené nápoje

- omezit konzumaci soli, která zadržuje vodu v těle

- pravidelně vyvíjet tělesnou aktivitu (rychlá chůze, vyjít schody, běh, jízda na kole..)

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život