ZiskejZdravi.cz

Sluneční svit a jeho vliv na člověka

Přestože všichni víme, že na slunci závisí život, mluví se jen velmi málo o aplikaci slunečního svitu jako léčebného prostředku. Častěji slýcháme o nebezpečí spálenin a vzniku rakoviny kůže u bělochů. Tady stejně jako i ve všem ostatním je důležité najít správnou míru - ne příliš málo, ani příliš mnoho. Dalším ze základních principů zdraví a nemoci je, že zdraví (nebo nemoc) závisí většinou na více faktorech a složitých mechanismech, které jsou vzájemně propojeny.

Jeden z těchto mechanismů je spojen s produkcí melatoninu mozkovou šišinkou.

Melatonin v lidském těle vykonává různé důležité funkce:

  • Reguluje denní rytmus
  • Je antioxidant
  • Působí proti únavě
  • Zlepšuje efektivitu spánku
  • Pomáhá zotavit se ze stresu
  • Stimuluje imunitní systém
  • Snižuje cholesterol

(Proof Positive, P. 193-207)

Další důležitou úlohou slunečního svitu je produkce vitamínu D v kůži a jeho následná transformace na aktivní formu 1,25 D v ledvinách. Nedostatek slunce je významný faktor výskytu řady autoimunních onemocnění. Na severní polokouli, národy žijící dále na sever mají větší tendenci k výskytu diabetu 1. typu, roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy, osteoporózy, rakoviny prsu, rakoviny prostaty, rakoviny tlustého střeva, vitiliga, a dalších jiných nemocí. (T. C. Campbell, Čínská studie, The China Study, 2004, p. 362-368)

Jednoduché pravidlo je nevystavovat pokožku slunci v poledních hodinách mezi 10. hodinou dopoledne a 3. - 4. hodinou odpoledne a začít jenom 10-15 minutami. Každá pokožka je jinak citlivá, a proto je nutná individuální péče.

Zde je několik rad od Ellen G. Whiteové:

„Invalidé se příliš často ochuzují o sluneční svit, jeden z nejblahodárnějších léčivých prostředků. Těšit se ze slunečních paprsků od Pána Boha a zkrášlit svůj domov jejich přítomností, je velmi jednoduchý lék, který nepodléhá módě. Móda všemožně usiluje zabránit slunečnímu svitu, aby pronikal do salónů a ložnic. Lidé zatahují závěsy a zavírají okenice, jako by sluneční paprsky byly životu nebezpečné a poškozovaly zdraví. Není to Bůh, kdo na nás seslal tolik běd, které se u lidí přenášejí z generace na generaci. Naše vlastní nerozumnost nás vedla k tomu, abychom se zřekli vzácných darů, požehnání, které nám Bůh poskytl a které, pokud jsou vhodně využívány, mají nesmírnou hodnotu pro obnovení zdraví. Jestli chcete mít útulný a lákavý domov, naplňte ho jasem, čerstvým vzduchem a slunečním svitem. Zbavte se těžkých závěsů, otevřete okna, odhoďte rolety a radujte se ze záplavy slunečního světla, i kdyby to mělo být na úkor vašich barevných koberců. Vzácné sluneční světlo možná vyšisuje vaše koberce, ale dodá zdravou barvu tvářím vašich dětí. Pokud žijete v Boží přítomnosti a máte upřímné milující srdce, prostý domov, prozářený vzduchem a slunečním svitem, který zve přívětivě s nesobeckou pohostinností dále, bude pro vaši rodinu a unavené pocestné nebem na zemi," (Svědectví, sv. 2; Testimonies vol. 2, p. 527)

„Ti, kdo pečují o staré, by neměli zapomínat, že zvláště tito lidé potřebují teplé, pohodlné místnosti. Jak léta přibývají, ubývá životní síla, s níž člověk odolává nezdravým vlivům. Proto je tak nutné, aby staří lidé měli dostatek slunečního svitu a čerstvého, čistého vzduchu." (Život naplněný pokojem, str. 141; Ministry of Healing p. 275)

Z knížky MUDr. Jochena Hawlitscheka, MPH, BA: „Nemoci životního stylu (Chronické nemoci)" uveřejněno s laskavým souhlasemEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život