ZiskejZdravi.cz

Průzkum - vliv města či venkova na biologický rytmus spánku

„Ranní ptáče dál doskáče", znáte to. Ale jak moc pravdivé je toto přísloví, to si málokdo uvědomuje. Náš biologický rytmus je předem naprogramován jako přesné hodiny a spánek je jeho součástí. Spánek posiluje naše tělo, obnovuje tělesné funkce, ladí mozkové buňky, posiluje imunitu, léčí nemoci. Dostatečný a pravidelný spánek je nepostradatelnou součástí života. Pokud chceme, aby pro nás byl spánek opravdu tím občerstvujícím časem, je potřeba dodržovat pravidla a spánek si nenarušovat.

To znamená, že je důležité chodit spát 2 hodiny před půlnocí. Ne to není jen fráze, v těle se totiž tvoří hormon melatonin, který hraje důležitou funkci v řízení rytmů den-noc. Hormon melatonin je silně závislý na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě během tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. Ve dne je produkce melatoninu v epifýze zablokovaná. Když budeme chodit spát jinak než v dobu ke spánku určenou, naše tělo bude strádat. Tedy v 22 hodin nejpozději na lůžko a ráno již můžeme plní síly vyskočit z postele brzy, kolem 5-6 hodiny ranní. Že nejste tak brzy plní síly? Zkuste neporušovat další důležitá pravidla. Nechodíme spát s plným žaludkem - poslední jídlo by mělo být v 18. hodin a nerozrušujte se silnými podněty jako jsou filmy, náročná tělesná i duševní práce. Ložnici si dobře vyvětrejte a pokud možno ventilujte i v noci. A samozřejmostí je omezit co nejvíce hlučnost prostředí.

Zajímavá studie agentury SC&C potvrzuje že venkov má pozitivní vliv na lidské bioritmy. Lidé na venkově jsou blíže zdravějšímu způsobu života nejen co se týká pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu, ale i co se týká tolik potřebného spánku.

Text: ZiskejZdravi.cz

Průzkum - V sedm ráno město spí, zatímco venkov už pracuje

Životní styl lidí se liší víc, než se zdá. Velký exkluzivní průzkum agentury SC&C pro MF DNES ukázal značné rozdíly v životním stylu mezi obyvateli měst a menších obcí. Sociologové se v prosinci ptali dvanácti set respondentů, co dělají hodinu po hodině - od pěti ráno až do půlnoci.

7:00. Normální všední den. V Praze a krajských městech skoro polovina lidí ještě spí. Na venkově i v menších městech už většina pracuje, případně je na cestě do zaměstnání.

8:00. V Praze a ve středních Čechách stále ještě spí čtvrtina lidí. Všude jinde je už většina lidí dávno v práci nebo právě začíná. Například na Moravě spí v tuhle dobu už jenom čtrnáct procent lidí.

Když jdou Pražané do práce, lidé z venkova mají zrovna přestávku na svačinu. A když se městští náhodou opozdí s obědem a jedí až někdy kolem 14. hodiny, obyvatelé obcí se zrovna vracejí z práce domů.

Lidé na vesnicích pak logicky chodí dřív spát. Po dvou třech hodinách sledování televize jde většina nejpozději ve 22:00 do postele. To je čas, kdy je 75 procent obyvatel krajských měst stále ještě vzhůru. Většina z nich jde spát až po 23. hodině.

"Lidé na vesnicích obecně vnímají čas odlišně než obyvatelé měst. Souvisí to s tím, že chtějí stihnout během dne daleko víc věcí než ti z měst. Klidně šli do práce i v pět, jen aby byli už ve dvě odpoledne na zahrádce u svého domku," vysvětluje sociolog Jiří Siostrzonek.

Obyvatelům městských bytů taková starost odpadá, takže si raději přispí. A místo spěchu domů na zahrádku raději vyrážejí na nákupy, do kina nebo na návštěvu známých.

Celý článek o průzkumu: zpravy.idnes.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život