ZiskejZdravi.cz

Sluneční světlo je lék i prevence

Začíná svítat a na obloze se vyhoupne jasná zářící koule okolo které se rozlévá zář prosvěcující každý kout oblohy i země. Často bereme věci naprosto automaticky, ale není samozřejmostí, že například každý den na obloze vyjde slunce. Pravda někdy je za mraky, ale někdy nám předvede tak nádhernou scenérii, že se nad tím tají dech. Slunce poskytuje Zemi sluneční energii, která pohání téměř všechny procesy, které na Zemi probíhají. Je na ní závislé podnebí, teploty, změny počasí a podílí se i na přílivu a odlivu. Slunce hraje hlavní roli ve fotosyntéze rostlin, tedy výrobě kyslíku a živočichové díky jeho světlu mohou vidět.

Naši zemi chrání zemská atmosféra a díky ní prochází na Zem jen ta část paprsků, která je opravdu potřebná k životu. Slunce má povrchovou teplotu 6000 stupňů Celsia a naše planeta je od něho vzdálena přesně tak, aby nás žár slunce zahříval, ale nespálil. Kdyby slunce vydávalo jen polovinu svého záření, zmrzli bychom, a kdyby vydávalo o trochu více, uhořeli bychom. Je to dokonalý systém, který má ve svých rukou a každý den udržuje Stvořitel nebe i Země. Bible píše: „Bůh udělal dvě veliká světla: Větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci, a hvězdy. Bůh je dal na nebeskou klenbu, aby svítila na zemi, a aby ovládala den a noc a oddělovala světlo od tmy. Bůh viděl, že to bylo dobré." (1Mojžíšova 1,16-18)

Ano, přestože se v poslední době šíří mnoho varovných a přehnaných informací o škodlivosti slunečního záření kvůli rakovině kůže, mnoho studií nasvědčuje tomu, že pokud se to se sluněním nezdravě nepřehání, slunce je dobré a zdravé. Slunce působí preventivně proti mnoha nemocím, ničí bakterie a viry, dezinfikuje, léčí rány, boláky, vytváří v našem těle důležitý vitamín D, povzbuzuje naší náladu, pozitivní myšlení i krvetvorbu. Slunce je pro náš život nepostradatelné.

K tomu, aby se vytvořila dostatečná dávka vitamínu D, tedy 400 mezinárodních jednotek, postačí když vystavíme svůj obličej slunci na 15 minut denně. Z potravin obsahují tento vitamín D nejvíce rybí játra, pak v menší míře vejce, houby a mrkev. Nejednodušším zdrojem je tedy sluneční záření.

Sluneční paprsky dokáží i účinně ničit mikroorganismy jako jsou viry a bakterie. Helioterapie, tedy léčba sluncem již pomohla vyléčit mnoho nemocných například tuberkulózou. V roce 1903 za tuto léčbu tuberkulózy dostal mladý lékař Niels Fensen Nobelovu cenu. Slunce léčí a působí i preventivně. Proto otvírejte své domovy slunečním paprskům a nechte je proudit otevřenými okny dovnitř. Pravidelně větrejte své peřiny, přehozy vše, co často užíváte. Když se objeví v rodině infekční nemoc otvírejte často okno, a nechte slunce spolu s čerstvým vzduchem proudit dovnitř. Krom toho, že slunce ničí zárodky nemocí také podporuje vaší imunitu, zvyšuje počet lymfocytů, zvyšuje schopnost červených krvinek přenášet kyslík.

Pokud využíváme sluneční terapii, je důležité se slunci vystavovat v pravidelných intervalech, které se postupně prodlužují. V žádném případě nenecháváme svou kůži zčervenat, nebo přímo spálit. To jsou přesně momenty, které mohou vést k rakovině kůže. K rakovině kůže jsou také náchylnější lidé, kteří konzumují více rafinovanou stravu a nasycené tuky. Souvisí to pravděpodobně s oxidací nenasycených tuků a cholesterolu těsně pod kůží. Pokud budete přijímat dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, tuky především rostlinné - neztužené, budete k rakovině kůže méně náchylní.

Slunce je tedy pro člověka vzácný dar nebes, neschovávejte se před ním za zatažené závěsy, stažené žaluzie či propagované opalovací krémy s vysokým UV filtrem, ale s rozumem využívejte léčivé paprsky. Pokud se budete slunci vystavovat pravidelně, přinese vám to větší užitek než jednorázové dlouhodobé pobyty na plážích.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život