ZiskejZdravi.cz

Radikální změna, vyměňte kofein za ženšen - vědecké potvrzení jejich rozdílu

Ženšen nemá pouze stimulační a povzbuzující účinky. Je to v podstatě posilující lék. Dnes vlastně jediný dostupný posilující lék. Je založen na jiné bázi než kofein. Kofein nás sice probere a povzbudí, ale jakmile přestane působit, jsme daleko unavenější a vyčerpanější. Ženšen zvyšuje vialitu a aktivitu a zároveň je přínosem pro naše zdraví.

Kofein ve skutečnosti nedodává energii ani nepůsobí proti stresu a vyčerpanosti. Je to pouze "rychlá pomoc", která si své vybere hned, jakmile přestane účinkovat. Ženšen nabízí víc než jen okamžité překonání únavy. Napomáhá organismu překonat každodenní stres. Nejedna vědecká studie potvrzuje, že ženšen chrání naše tělo před negativními účinky stresu. Pokud žijete v neustálém stresu nebo jste na sebe příliš tvrdí a neuděláte si čas na odpočinek, může dlouhodobý tlak okolností způsobit zvýšení krevního tlaku a cholesterolu v krvi, snížit odolnost organismu a všeobecně poškodit vaše zdraví. Ženšen zabraňuje těmto negativním změnám. Udržuje vnitřní rovnováhu organismu, zvyšuje jeho imunitu a chrání jej před poškozením, jehož příčinou je právě stres.

Vědecké výzkumy zjistily rozdíly mezi ženšenem a ostatními stimulačními prostředky. Stimulační, povzbuzující prostředky urychlují využití energie, která je uložena v organismu, a způsobují tak okamžité zvýšení hladiny cukru v krvi. Ženšen naopak zlepšuje proces spalování a využití cukrů v organismu. Studie a výzkumy profesora Oury a kolektivu na Univerzitě v Tokiu ukazují, že ženšen napomáhá buňkám přijímat z krve cukr a lépe jej využívat. Společně s doktorem Deepakem Shorim, jsem vedl výzkumy na Univerzitě v Londýně. Došli jsme k závěru, že mozkové buňky zvířat, která užívala ženšen, využívají nezbytné živiny daleko efektivněji.

Šálek kávy nám může čas od času pomoci jako okamžitý a krátkodobý stimulační prostředek. Většina z nás si kávu vychutnává jako nezbytnou součást každodenního života. Ale pokud spoléháme na kofein, že nám dodá energii, po dlouhodobějším pití kávy zjistíme, že působí naprosto opačně. V podstatě naši energii snižuje. Kofein je příčinou okamžitého přívalu energie. To souvisí s uvolňováním adrenalinu v těle. Adrenalin zvyšuje hladinu cukru v krvi, čímž se zvyšuje vitalita, pociťujeme tedy příval energie. Tento proces s sebou nese také negativní následky. Je pro tělo nesmírně namáhavý. Zhoršuje celkové zdraví jedince a při dlouhodobějším přísunu kofeinu způsobuje vyčerpání. Je to něco podobného jako žít na úvěr u banky. Každým dnem narůstají úroky, a nakonec úvěr stejně vyčerpáme. Tělesné rezervy energie jsou vyplýtvány a nenahrazeny. Ženšen funguje na jiném principu. Není to stimulační prostředek, který způsobuje krátkodobou čilost na úkor dlouhodobějšího zdraví. Právě naopak. Ženšen posiluje, nepodkopává zdraví. Není jako káva a jiné stimulační prostředky, které mají negativní vliv na vaše zdraví. Ženšen udržuje vaše zdraví. Čím déle jej užíváte, tím lépe se cítíte. Ale co je snad ze všeho nejdůležitější, ženšen není návykový. Pokud si jej zapomenete den nebo dva vzít, nepocítíte žádnou nervozitu, vyčerpání ani bolesti hlavy, které často doprovází vynechání kofeinu.

Stephen Fulder, PhD: "Ženšen"Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život