ZiskejZdravi.cz

10 klíčů pro kontrolu váhy aneb hubněte jednoduše

1 Zaměřte se na zvyky, ne na diety. Jeden zvyk změněný na celý život má větší sílu, než desítky krátkodobých změn, ke kterým nikdy nepřilnete.

2 Nikdy nedělejte ze ztráty na váze váš hlavní cíl. Vkládejte energii do snahy vytvořit tak zdravý životní styl, jak jen dokážete. Takovýto program vám umožní postupné a dlouhotrvající ubývání na váze.

3 Nebojte se udělat velké změny životního stylu. Přestože je změna zvyku zpravidla složitá, pokud v novém zvyku pokračujete, vaše tělo má tendenci si na tuto novou cestu zvykat a naučí se ji mít rádo. Opravdu, výzkumy ukazují, že si můžete vytvořit nové zvyky, které si budete užívat stejně, ne-li více, než ty staré.

4 Nenechte se odradit minulými neúspěchy. Když byl apoštol Pavel neprávem uvězněn, napsal: „nedbám na to, co je za mnou, a ženu se k tomu, co je přede mnou. Běžím k cíli, ... Všechno mohu v Kristu, který mě posiluje. " (Fil. 3:13-14, 4:13)

5 Denně cvičte. Snažte se, jak je jen možné, aby se zvyk cvičení co nejvíce přibližoval tomu, stát se denním zvykem. Přestože by 30 minut „kardia" nebo více denně mělo být vaším cílem, dokonce i pět minut aktivity vám poskytne zásadní psychologické výhody. Jinými slovy, dělejte něco každý den - i kdyby to bylo jen v krátkosti, protože nemáte čas.

6 Nadobro zkoncujte s „problémovými jídly". Problémová jídla, jsou ty věci, u kterých se snažíte omezit jejich příjem a většinou neuspějete. Běžná problémová jídla jsou zmrzlina, čokoláda a brambůrky, ale je důležité si uvědomit, že taková jídla jsou individuální záležitost: problémové jídlo pro jednoho nemusí být zase pro druhého. Úplné vyhnutí se těm vašim problémovým jídlům je obecně jedinou úspěšnou strategií. Stejně jako u závislých na alkoholu nebo nikotinu není občasné užití obecně řešením. (Poznámka: už jste přemýšleli nad tím, proč dal Bůh deset Přikázání a ne deset rad?)

7 Jezte pro uspokojení hladu, ne chuti. Toto je možná nejúčinnější hubnoucí princip. Jste zmatení? Zvažte tyto následující definice:

- Hlad - je fyziologická touha po jídle, která je projevem opravdových potřeb těla

- Chuť - je mentální touha po jídle, která může, ale nemusí být v souladu se současnými potřebami těla

poznámka: Při narození tělo nezná rozdíl mezi hladem a chutí. Nicméně naše kultura nás učí, abychom jedli ikdyž nejsme hladoví. Klíčovou „ingrediencí" pro rozeznání hladu od chuti je snížení rychlosti, jakou jíte. Pokud jste „rychlojedlík", zkuste následující:

- Pořádně žvýkejte. Čím více žvýkáte, tím je větší šance, že se rychleji budete cítit spokojeně najedení.

- Nepijte při jídle. Je to běžná chyba, dávat si pití, abychom „spláchli" jídlo.- Hlad je často převlečená žízeň. Místo svačiny nebo sladkých nápojů si mezi jídly dejte čistou vodu.

- Dávejte si malé porce - a nedávejte jídlo na přidání přímo na stůl. Pokud budete muset na chvíli vstát, zpomalí to tempo vašeho jedení a získáte tím víc času pro mozek, aby zaznamenal, že máte dost.

- Mezi jednotlivými sousty pokládejte vidličku na stůl

- Pokud váháte, jestli už jste dost najedení nebo ne, odejděte raději od stolu.



8 Každý den dobře snídejte. Dobrá snídaně vám dá sílu odolávat chuti na svačinu během dopoledne. A co více, naše tělo je sestaveno tak, aby ráno spalovalo tuk, kdežto večer má ve zvyku obnovovat tkáně a tukové zásoby. Pro příklad, jedna studie zaznamenala úžasné úbytky na váze tím, že se nikdy nejedlo po 15:00. Tím, že se vyhnete velkým jídlům v pozdějších hodinách, vám pomůže s redukcí váhy a zvýší pravděpodobnost, že budete mít následující ráno větší hlad na dobrou snídani.

9 Vyhněte se svačinkám. Někteří lidé hubnou tak, že „jedí" těch vychvalovaných pět, někdy i šest nebo i sedm jídel denně. Jenže jiní tímto způsobem váhu nabírají, jelikož častější jídlo představuje více možností k přejedení. Ve skutečnosti, hlavní výhodou tohoto „pasení" má být vyhnutí se velkým večerním jídlům. Jenže při večeři můžete přibrzdit i když jíte dvakrát nebo třikrát denně. A co více, pokud jíte méněkrát denně, byla prokázána spojitost s:

- Lepší psychickou výdrží. Zásoby glykogenu což je„palivo" vašeho těla, se totiž lépe doplní při 2-3 jídlech denně, než při sedmi.

- Sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva. Častější jedení nebo svačinky jsou spojeny se zvýšeným rizikem této rakoviny. (Obezita a neaktivita také dále zvyšují riziko mnoha dalších typů rakoviny.)

- Snížením váhy. Pokud jíte stejný počet kalorií denně, ale jíte je v menším počtu jídel, zvýšíte ukazatel, kterému se říká „termický efekt jídla", což způsobí, že spálíte více kalorií.

10 Jezte více rostlinných jídel. Strava složená pouze z rostlinných zdrojů výživy (vegetariánská) má mnoho zdravotních výhod. Přestože takováto strava bývá ideální, nemusíte být úplný vegan, abyste zužitkovali výhody jedení většího množství ovoce, obilovin a zeleniny. Rostlinná strava pomáhá:

- Snížit kalorickou hustotu. Živočišné potraviny zbavené vlákniny a většinou jen s malým množstvím vody, většinou obsahují více kalorií, než stejné množství rostlinné potravy. Pokud sníte stejné množství živočišného jídla, většinou tím získáte více kalorií, než když se zaměříte na rostlinná jídla.

- Omezené množství cukru. Rostlinné produkty mají většinou málo zpracovaného cukru. Oproti tomu, většina problémových jídel, například z kategorie „cukrovinek", jsou živočišného původu. Cukr je v těchto zpracovaných produktech běžnou ingrediencí a většinou představuje problém pro zvládání váhy a hladiny cukru v krvi. Cukrovinky mají také tendenci zvyšovat hladiny triglyceridů, což je běžný problém u lidí s nadváhou.

- Snížení konzumace tuku. Jedením špatného druhu tuku přispíváte k nezdravému nárůstu váhy. Jelikož většina rostlinných jídel obsahuje málo tuku, pomáhá rostlinná strava v kontrole váhy.

Dr. David DeRose je certifikovaným specialistou v interní i preventivní medicíně. Své široké znalosti využívá jako člen fakulty na Weimarské Universitě a také jako lékař ve Weimarském programu NEWSTART. Žije v oblasti Weimaru se ženou Soňou a jejich třemi dětmi.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život