1 Zaměřte se na zvyky, ne na diety. Jeden zvyk změněný na celý život má větší sílu, než desítky krátkodobých změn, ke kterým nikdy nepřilnete.
2 Nikdy nedělejte ze ztráty na váze váš hlavní cíl. Vkládejte energii do snahy vytvořit tak zdravý životní styl, jak jen dokážete. Takovýto program vám umožní postupné a dlouhotrvající ubývání na váze.
8 Každý den dobře snídejte. Dobrá snídaně vám dá sílu odolávat chuti na svačinu během dopoledne. A co více, naše tělo je sestaveno tak, aby ráno spalovalo tuk, kdežto večer má ve zvyku obnovovat tkáně a tukové zásoby. Pro příklad, jedna studie zaznamenala úžasné úbytky na váze tím, že se nikdy nejedlo po 15:00. Tím, že se vyhnete velkým jídlům v pozdějších hodinách, vám pomůže s redukcí váhy a zvýší pravděpodobnost, že budete mít následující ráno větší hlad na dobrou snídani.
9 Vyhněte se svačinkám. Někteří lidé hubnou tak, že „jedí" těch vychvalovaných pět, někdy i šest nebo i sedm jídel denně. Jenže jiní tímto způsobem váhu nabírají, jelikož častější jídlo představuje více možností k přejedení. Ve skutečnosti, hlavní výhodou tohoto „pasení" má být vyhnutí se velkým večerním jídlům. Jenže při večeři můžete přibrzdit i když jíte dvakrát nebo třikrát denně. A co více, pokud jíte méněkrát denně, byla prokázána spojitost s:
- Lepší psychickou výdrží. Zásoby glykogenu což je„palivo" vašeho těla, se totiž lépe doplní při 2-3 jídlech denně, než při sedmi.
- Sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva. Častější jedení nebo svačinky jsou spojeny se zvýšeným rizikem této rakoviny. (Obezita a neaktivita také dále zvyšují riziko mnoha dalších typů rakoviny.)
- Snížením váhy. Pokud jíte stejný počet kalorií denně, ale jíte je v menším počtu jídel, zvýšíte ukazatel, kterému se říká „termický efekt jídla", což způsobí, že spálíte více kalorií.
10 Jezte více rostlinných jídel. Strava složená pouze z rostlinných zdrojů výživy (vegetariánská) má mnoho zdravotních výhod. Přestože takováto strava bývá ideální, nemusíte být úplný vegan, abyste zužitkovali výhody jedení většího množství ovoce, obilovin a zeleniny. Rostlinná strava pomáhá:
- Snížit kalorickou hustotu. Živočišné potraviny zbavené vlákniny a většinou jen s malým množstvím vody, většinou obsahují více kalorií, než stejné množství rostlinné potravy. Pokud sníte stejné množství živočišného jídla, většinou tím získáte více kalorií, než když se zaměříte na rostlinná jídla.
- Omezené množství cukru. Rostlinné produkty mají většinou málo zpracovaného cukru. Oproti tomu, většina problémových jídel, například z kategorie „cukrovinek", jsou živočišného původu. Cukr je v těchto zpracovaných produktech běžnou ingrediencí a většinou představuje problém pro zvládání váhy a hladiny cukru v krvi. Cukrovinky mají také tendenci zvyšovat hladiny triglyceridů, což je běžný problém u lidí s nadváhou.
- Snížení konzumace tuku. Jedením špatného druhu tuku přispíváte k nezdravému nárůstu váhy. Jelikož většina rostlinných jídel obsahuje málo tuku, pomáhá rostlinná strava v kontrole váhy.
Dr. David DeRose je certifikovaným specialistou v interní i preventivní medicíně. Své široké znalosti využívá jako člen fakulty na Weimarské Universitě a také jako lékař ve Weimarském programu NEWSTART. Žije v oblasti Weimaru se ženou Soňou a jejich třemi dětmi.