ZiskejZdravi.cz

Oslnivá pleť - Nancy Anderson, Ashley Hamstra

Nejen že je kůže naším největším orgánem, ale také je to první obranná linie našeho těla. Očividně stojí za to, se o ni starat, a klíčové jsou dva cíle - podpora zářivé pleti a prevence rakoviny. Pojďme začít s dvěma primárními rizikovými faktory, kouřením a nemoudrým vystavováním slunci.

Potíž s tabákem

Tabákový kouř je spojen s rakovinou, dušností a srdeční chorobou. Probíhající studie ukazují, že je kouření spojeno s vráskami, předčasným stárnutím kůže a sníženou hojivostí ran z úrazů, lékařských zákroků a vředů z onemocnění tepen včetně diabetických vředů nohou. Navíc, několik autoimunitních kožních poruch, jako je svrab, kožní lupus erythematosus a dokonce i velmi bolestivé zánětlivé léze hydradenitis suppurativa jsou také spojeny s užíváním tabáku nebo jsou jím zhoršeny. Je jasné, že vyhnutí se tabáku je dobrou cestou v péči o vaši pokožku.

Sluníčko

Vliv slunce na kůži je ale jiný příběh, jelikož adekvátní vystavování je zdraví příznivé; Je to přemíra, co způsobuje ublížení. Sluneční paprsky jsou na severní polokouli nejsilnější mezi 10. a 14. hodinou, takže se v těchto hodinách kůže spálí rychleji a snadněji. Sluneční svit vydává ultrafialové paprsky, které ovlivňují lidské zdraví. Tyto paprsky obsahují to, čemu říkáme UVA, UVB a UVC. UVA je spojeno s poškozením kůže a představuje asi 95% paprsků dopadajících na zemský povrch, jelikož jsou minimálně ovlivněny atmosférou. UVB jsou ty „opalovací" a „vitamín D vyrábějící" paprsky. Tyto paprsky jsou částečně blokovány atmosférou, především mraky. Hodnotné UVC paprsky jsou známé tím, že mají baktericidní vlastnosti a zřídka dosáhnou na zem, jelikož jsou atmosférou efektivně blokovány.

Vystavování slunci v zamračených dnech je ale často přehlíženo. Mraky a okna blokují UVB paprsky, ale jsou propustné pro UVA paprsky. UVA paprsky mají tendenci způsobovat světelné poškození kůže, aniž by způsobovaly viditelné opálení nebo spálení. Tím pádem je ochrana před nadměrném vystavování slunci důležitá dokonce i v zamračených dnech.

Lidé s bledou kůží a světlými vlasi a očima mají největší riziko světelného poškození, protože mají nejmenší množství kožní pigmentace. Mnoho lidí možná věří tomu, že se lehce opalují, přičemž si jen opakovaně spalují kůži. Lidé s přirozeně tmavšími odstíny kůže mají nějakou ochranu před poškozením světlem, ale riziko kožních potíží spojených se sluncem je stále významné na to, abychom byli stále opatrní.

Situace, které podporují nadměrné dávky slunce, jsou vystavení sněhu, písku a vodě, protože se paprsky od těchto povrchů silně odrážejí. Intenzivní přerušované vystavování slunci v dětství je rizikovým faktorem pro bazocelulární karcinom a melanom, zatímco kumulativní vysvatování UV v průběhu života zvyšuje nebezpečí karcinomu skvamózních buněk. Vystavování slunci v jakémkoliv obdobé života poškozuje kožní strukturu a kolagen, což vede k laxnosti nebo povolenosti, linkám, pihám, vráskám a červeným viditelným žilkám, kterým se říká rozšířené kapiláry.

A co opalovací krém? Přestože se v průběhu let velmi zlepšila kvalita a množství druhů, mějte na mysli, že běžný krém blokuje pouze UVB paprsky; takže zatímco se nemusíte viditelně spálit, přesto může nastat poškození UVA.

Když vybíráte opalovací krém, dívejte se na ten, který poskytuje širokospektrální pokrytí se stupněm 30 nebo vyšší. Široké spektrum indikuje ochranu jak před UVA, tak před UVB paprsky, zatímco ochranný stupeň je změřená schopnost ochránit před UVB (ale ne před UVA).

Další možnosti zahrnují „fyzické" a „chemické" krémy. Fyzické krémy, které obsahují oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, doslova blokují paprsky; chemické krémy paprsky absorbují. Jediný krém ověřený americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) s širokospektrální ochranou je avobenzone. Ochranná síla krému se označuje jako ochranný faktor nebo SPF a je to vypočítaný indikátor ochrany před UVB (ne UVA) - čím vyšší číslo, tím větší ochrana. UV index je veřejným zdravotním indikátorem úrovně UV záření v daném okolí v rozsahu 1-10 a více.

Dospělí potřebují asi dvě polévkové lžíce krému, aby dostatečně pokryli tvář, krk, ramena a nohy. Je zásadní krém aplikovat znovu, pokud jste venku déle, než několik hodin, protože přestože je SPF indikátorem efektivity filtrování paprsků, všechny krémy ztrácejí většinu své efektivity po několika hodinách.Role výživy

To, co jíte, významně ovlivňuje zdraví vaší kůže. Tři klíčové rostlinné nutrienty jsou vitamín E, flavonoidy a karotenoidy. Vitamín E je antioxidant, hlavně pro tuky obsažené v buněčných membránách nebo našich kožních buňkách. Studie ukazují, že úroveň vitamínu E v kůži se s vystavením UV snižuje. Zelená zelenina, dýně a slunečnicová semínka, celozrnné a obohacené cereálie, rajčata, avokáda a ořechy - především mandle - jsou na vitamín E bohaté.

Zatímco má slunečnicový a sezamový olej skvělou schopnost blokovat slunce, v tropech je nejběžnějším „kožním produktem" kokosový olej. Není to opalovací krém, ale očividně snižuje poškození volnými radikály způsobené sluncem, zatímco dovoluje UV, aby v kůži vyrobilo vitamín D.

Flavonoidy jsou také antioxidanty a byly spojeny se sníženými hodnotami melanomů a poškození kůže. Citrus, dekafeinovaný zelený čaj, bobulové ovoce a mandle jsou na flavonoidy bohaté. (zelený čaj bez kofeinu obsahuje stejné množství flavonoidů, jako ten s kofeinem, ale bez škodlivých účinků kofeinu.)

A teď k třem zvláště důležitým karotenoidům - beta karotenu, lykopenu a luteinu. Beta karoten, prekurzor vitamínu A zpomaluje hromadění volných radikálů a oxidaci tuku. Mrkve, sladké brambory, oranžové nebo žluté ovoce a listová zelenina jsou skvělé zdroje beta karotenu. Lykopen je nejúčinnější karotenoid ve zvládání nestabilního kyslíku. Rajčata jsou na lykopen obzvláště bohatá. Ale další červené ovoce a zelenina také obsahují vysoké množství. Studie podporují nejen jeho roli v minimalizování poškození sluncem, ale také ukazují sníženou hrubost kůže.

Lutein je dobře známý pro svou roli ve zdraví očí, ale je důležitý i při péči o pleť. Je to potenciální antioxidant a dokonce absorbuje modré světlo. Studie podporují jeho roli v UV protekcí, snížení oxidativního poškození a sníženou vráskovitost kůže. Listová zelenina, brokolice a hrášek jsou bohatými zdroji. Přestože jsou zdroje ve výživě efektivnější, než krémy, je zde zvýšený benefit při používání obojího.

Zmínime ještě jednoho příbuzného rodině karotenoidů, který za zmínku stojí více, a to je kysleina retinová. Spolu s ochranou před slunce a vyhýbáním se tabáku, tato přirozeně se vyskytující součást vitamínu A je nejvíce zdokumentovaná, jako podporující dlouhověkost kůže. Živě barevné ovoce a zelenina, jako jsou mrkve, cantaloupe, tmavě zelená listová zelenina, dýně, mango, meruňky a papája jsou bohatými zdroji. Bylo prokázáno, že kyselina retinová nejen redukuje jemné linky a kožní hrubost, ale také pomáhá v prevenci aktinické keratózy, což je prekurzor rakoviny kůže skvamózních buněk. Mnoho produktů na kůži dostupných v obchodech obsahuje tuto složku v malých koncentracích. Vyšší koncentrace jsou dostupné na předpis, kvůli jejich potenciálně škodlivým účinkům ve formě doplňků. Akutní používání je zřejmě bezpečné, ale nedoporučuje se v průběhu těhotenství kvůli jejich mutagenním vlastnostem.

Hezky ji pěstujte

Řádná hygiena kůže je důležitá, protože minimalizuje zánět a optimalizuje přirozené funkce kůže. Zánět může vést k svědění, vyrážce nebo dokonce i k rozpadu pokožky. Příliš málo nebo příliš mnoho mytí neuvážené používání kožních produktů nebo agresivních mýdel může způsobit podráždění, poškození a suchost. Zatímco sprchování nebo koupání jednou denně se doporučuje, mnoho lidí má citlivou kůži, která reaguje na vonné přísady v mýdle dokonce i při použití jen jednou denně. Některé značkové duální přípravky na mytí a zároveň zvlhčení kůže obsahují ceramidy, což jsou přirozeně se vyskytující tuky, které nežádoucím způsobem pokrývají kůži. Jemná, lehká, rostlinná neutrální mýdla bez vonných přísad jsou často nejméně dráždivá.

Zvlhčování kůže okamžitě po sprchování je nejefektivnější. Póry kůže jsou otevřené a také přirozený mastný film na povrchu pokožky je právě smytý. Jak lidé stárnou, kůže má tendenci produkovat méně mazu, což ji zanechává náchylnější na vysušení, což je faktor způsobující podráždění a svědění. Od mnoha kožních problémů si můžeme velmi dobře pomoci snadno tím, že si udržíme správně vlhkou kůži. Krémy jsou silnější než mléka, protože mají větší poměr olej/voda. Pokud vám mastnost krému vadí, zkuste ho nanést před odchodem do postele. (Buďte opatrní, abyste neuklouzli, když si mastný krém rozetřete na chodidla.

Aplikování rostlinného glycerinu hned po teplé sprše může pomoci promazat pokožku, ale měl by být používaný s opatrností v průběhu horkých a dusných dní. Místně nanesený potravinářský glycerin zůstává na kůži déle než ten živočišný.

Shrnutí

Pokud kouříte, PŘESTAŇTE! Pokud potřebujete, sežeňte pomoc. Pokud nekouříte, nezačínejte. Mějte dostatek sluníčka, ale ne příliš - mraky vás nemusí od poškození sluncem ochránit. Používejte sluneční blokátory nebo opalovací krémy, pokud je třeba a pokud produkt zvlhčuje kůži, udělá vám dvojí službu.

Neexistuje žádná náhrada správné hygieny a hydratace, ale vyhněte se příliš častému mytí. Používejte jemná, přírodní neparfemovaná mýdla k umytí a rostlinný glycerin po umytí. Jezte stravu prospěšnou pro kůži a dovolte Bohu, aby vám pomohl s tím, co vám způsobuje vrásky. Budete se cítit lépe, ale i vypadat lépe!

Dr. Nancy Anderson je ředitelkou místního dermatologického programu na Universitním zdravotním centru v Loma Lindě. Dokončila své dermatologické vzdělání ve Zdravotnickém centru Henryho Forda v Michiganu, odkud původně pochází.
Dr. Ashley Hamstra je místní dermatoložkou v Loma Lindě. Pochází z Charlestonu v Jižní Karolíně.

Rychlá fakta

až 80% problémů se stárnutím kůže je zřejmě způsobeno vystavení slunci, ALE kouření způsobuje  mnohem předčasnější obličejové vrásky, než sluneční záření!

Pihy a sluneční skvrny mohou signalizovat poškození kůže, jako výsledek nadměrného vystavení slunci, ALE kouření zpomaluje hojení ran z úrazů nebo chirurgických ran.

„Zdravé opálení" je mýtus - navzdory jeho vizuální přitažlivosti, opálení je znakem poškození kůže!

Opálení je snaha kůže předejít tomu, aby UV nadále poškozovalo citlivé kožní buňky, ALE kouření zvyšuje náchylnost k různým autoimunitním kožním poruchám, jako je odhalený lupus a svrab.

Pravidelné spálení zvyšuje riziko rakoviny kůže kvůli poškození DNA kožních buněk, ALE kouření je spojené s virovými genitálními bradavicemi a spojenými rakovinami: rakovina vulvy, rakovina děložního čípku, vulvální intraepilefická rakovina a penicilní intraepilefická rakovina.

Rozumné vystavování slunci způsobuje zdravou zářivost pokožky a dovoluje v kůži produkci vitamínů D, esenciálního vitamínu, ALE neexistuje ŽÁDNÝ zdravotní benefit kouření.

MÝTUS: „Přirozeně tmavší kůže efektivně eliminuje riziko rakoviny kůže." Pravda je taková, že přestože je riziko nižší, než u bledších osob, riziko je stále významné a melanomy u tmavších jedinců mají tendenci být agresivnější a jsou často na „ukrytých" oblastech, jako jsou chodidla.

Adekvátní oblékání, klobouky a sluneční brýle poskytují jednoduchou a efektivní ochranu kůže před sluncem a můžete je používat znovu a znovu. Nejrenomovanější atletické outdoorové oděvy často značí SPF (ochranný faktor). Příklady SPF oblečení: nylonové punčochy - SPF 2-3, klobouky - SPF 3-7, lehké letní oblečení - SPF 6-8, atletické venkovní oblečení - SPF až 30.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Životní styl - to nejlepší pro život

Životní styl - to nejlepší pro život